افزایش وزن بعد از عمل بای پس معده

Rate this post

آیا بعد از موفقیت اولیه جراحی بای پس معده شروع به افزایش وزن کرده اید؟ با گذشت زمان، بازگشت وزن بعد از عمل بای پس از جمله اتفاقات ناگواری است که برای برخی از بیماران بعد از عمل رخ می دهد. در این اتفاق، کیسه کوچک معده و خروجی که آن را به روده کوچک متصل می کند، بزرگ می شود. در نتیجه، بیماران قبل از اینکه احساس سیری کنند شروع به خوردن غذای بیشتری می کنند.

در صورت بروز این اتفاق دکتر میترا معنوی یک روش آندوسکوپی ایمن و موثر را به بیماران واجد شرایط برای ترمیم کیسه و قسمت خروجی بزرگ شده پیشنهاد می کند تا آنها را به اندازه اولیه خود پس از بای پس معده برگردانند. این روش با استفاده از یک اسکوپ کوچک و انعطاف پذیر و دستگاه های تخصصی انجام می شود که اجازه می دهد بخیه ها را از طریق اسکوپ قرار دهند. دستگاه های بخیه و اسکوپ درست مانند آندوسکوپی استاندارد از طریق دهان وارد کیسه معده می شوند، بخیه‌ها در اطراف خروجی قرار می‌گیرند تا قطر آن معمولاً به حدود 10 میلی‌متر کاهش یابد. از همین روش می توان برای قرار دادن بخیه های اضافی در کیسه معده برای کاهش ظرفیت حجمی آن استفاده کرد. این یک روش سرپایی است که حدود 45 دقیقه طول می کشد.

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است؟

عمل بای‌پس معده یکی از روش‌های جراحی لاغری است که در آن برخی از بخش‌های معده و روده کوچک بریده شده و یک قسمت از معده به روده‌ی کوچک متصل می‌شود تا غذای خورده شده از بخشی از معده عبور کند و به دلیل اینکه سطح جذب غذا کاهش می‌یابد، کمک به کاهش وزن در افراد مبتلا به چاقی می‌کند. این روش برای برخی از بیماران موثر است اما مانند هر عمل جراحی دیگری همواره با خطراتی، همراه است. نتیجه‌ی بای‌پس معده عموماً برگشت‌‌پذیر نیست، یعنی نمیتوانید معده خود را پس از جراحی به حالت اولیه بازگردانید. از دیگر مشکلاتی که پس از این عمل ممکن است به وجود آید، شامل عفونت، خونریزی، عوارض بای پس معده، یبوست مزمن و عوارض کلیوی می‌باشند. بنابراین توصیه می شود قبل از تصمیم به انجام این روش، ابتدا با بهترین جراح چاقی درباره‌ی خطرات و مزایای احتمالی صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این روش برای شما مناسب است.

روند کاهش وزن بعد از بای پس

افزایش وزن پس از بای‌پس معده می‌تواند اتفاق بیافتد. در واقع، در حالاتی که افراد پس از جراحی بای‌پس معده از رژیم‌های غذایی، درمان‌های مورد نیاز و سبک زندگی مناسب پیروی نکنند، افزایش وزن پس از این عمل جراحی ممکن است رخ دهد. علاوه بر این، برخی از عوامل شایع برای افزایش وزن پس از بای‌پس معده شامل میزان حجم غذا خوردن، اثرات کندی متابولیسمی پس از جراحی، نداشتن سبک زندگی فعال، استفاده از آدامس بعد از صرف وعده غذایی، و تجویز دارویی است. بنابراین، برای جلوگیری از افزایش وزن بعد از بای‌پس معده، مهم است که برنامه‌ی غذایی خود را از بهترین جراح چاقی خود بخواهید و رژیم غذایی بهینه، ورزش‌های مناسب و هوشمندانه و رعایت سبک زندگی سالم برای خود برنامه‌ریزی کنید.

بازگشت وزن بعد از عمل بای پس

به طور متوسط، پس از جراحی چاقی بای پس معده، یک بیمار چاق تا 65 درصد از وزن اضافی خود را از دست می دهد. در بسیاری از بیماران این کاهش وزن به 80 درصد نیز می رسد. نکته حائز اهمیت در این جراحی این است که اکثر بیماران می توانند 50 درصد کاهش وزن را در طی 10 سال حفظ کنند اما متاسفانه همین بیماران می توانند دوباره اضافه وزن پیدا کنند.

تقریباً نیمی از بیماران پس از جراحی چاقی پس از رسیدن به اوج کاهش وزن، مقداری اضافه وزن پیدا می‌کنند. هر چه زمان بیشتری از جراحی چاقی بگذرد، خطر بازگشت کمی وزن اضافی بیشتر می شود. به طور متوسط ​​طی 5 سال، بیمار 8 درصد وزن قبلی خود را افزایش می دهد.

دلایل افزایش وزن بعد از جراحی بای پس معده

یکی از عوامل اصلی افزایش وزن پس از جراحی بای‌پس معده این است که پس از جراحی، دستگاه گوارش کاملا تغییر می‌کند و شخص گرسنگی بیشتر و سیری کمتری از قبل احساس می کند. عوامل متعددی بر افزایش وزن در بیماران پس از جراحی چاقی بای پس معده تأثیر می گذارد. این عوامل عموما شامل موارد زیر می شود:

دلایل افزایش وزن بعد از بای پس
 • وزن اولیه قبل از جراحی:میزان وزن اولیه در این جراحی بسیار مهم است. این نکته نه تنها خطر عوارض ناشی از جراحی چاقی را کاهش می دهد، بلکه هر چه BMI قبل از جراحی کمتر باشد، کاهش وزن بعد از جراحی بیشتر و خطر افزایش وزن کمتر می شود.
 • اعتیاد به الکل و مواد مخدر: در این دسته از بیماران، خطر افزایش وزن مجدد بیشتر است. اعتیاد به غذا یا مشروبات الکلی و حتی مواد مخدر می تواند منجر به افزایش وزن بعد از جراحی بای پس معده شود.
 • عدم حمایت خانواده و دوستان
 • دلایل روانی مرتبط با وضعیت پس از جراحی و عدم لذت از غذا خوردن
 • نداشتن فعالیت بدنی مناسب

در صورت افزایش وزن بعد از بای پس معده چه کنیم؟

توصیه می شود اگر بعد از جراحی بای پس معده شروع به بازیابی وزن کردید، با پزشک خود صحبت کنید، چراکه این افزایش وزن می تواند علت مشخصی داشته باشد. با این حال، ممکن است برای تعیین اینکه چه عواملی (پزشکی، روانشناختی، سبک زندگی) در افزایش وزن شما دخیل هستند، به ارزیابی دقیق تری نیاز داشته باشید.

ممکن است پس از جراحی بای پس معده به دلیل تغییراتی در معده و روده که سبب می شود  بیشتر غذا بخورید و کالری بیشتری جذب کنید، وزن اضافه کرده باشید و ممکن است عادات غذایی و ورزشی شما کاهش یافته باشد، در این صورت باید وزن خود با کاهش کالری دریافتی و افزایش فعالیت بدنی، کاهش دهید.

در برخی موارد، به ویژه در صورتی صادق است که آناتومی معده و روده کوچک تغییر کرده باشد، جراحی دوم برای ترمیم یا انجام مجدد بای پس معده ممکن است مناسب باشد. با این حال، جراحی دوم با خطر بیشتری از عوارض، از جمله عفونت، خونریزی، و نشت در دستگاه گوارش همراه است. به دلیل این خطرات، اگر به دلیل رژیم غذایی نامناسب یا عادات ورزشی وزن دوباره به دست آورید، معمولاً جراحی بای پس معده دوباره انجام نمی شود.

چگونه از افزایش وزن بعد از بای پس معده جلوگیری کنیم؟

 • مشارکت در گروه های حمایتی بیماران پس از جراحی
 • قبل از جراحی رژیم غذایی را رعایت کنید. بیمارانی که قبل از جراحی رژیم غذایی خود را شروع نمی کنند پس از جراحی وزن کمتری از دست می دهند و در معرض خطر بیشتری برای بازگشت وزن بعد از بای پس معده هستند.
 • تا حد امکان قبل از جراحی وزن خود را کاهش دهید.
 • مشکلات مربوط به اعتیاد به الکل یا مواد مخدر را حل کنید.
 • تمام دستورالعمل های پزشک و مراقبت های بعد از جراحی را رعایت کنید.
 • به فعالیت های بدنی و سبک درست زندگی اهمیت دهید.

اشتراک گذاری مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزایش وزن بعد از بای پس
Picture of دکتر میترا معنوی
دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

خدمات دکتر میترا معنوی

لاپاراسکوپی

جراحی چاقی

سرطان معده

سرطان روده

رسانه های اجتماعی

دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی آمریکا
عضو انجمن بین المللی IFSO
عضو انجمن جراحان ایران