علائم آپاندیس چیست؟

1.5/5 - (2 امتیاز)

شایع ترین علائم آپاندیس درد شکم، حالت تهوع و از دست دادن اشتها است. متاسفانه فقط نیمی از افراد مبتلا به آپاندیس این علائم را دارند. کودکان، افراد مسن و افراد باردار ممکن است کمتر با علائم معمولی تر ظاهر شوند. برای آشنایی بیشتر با علائم آپاندیس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

علائم-آپاندیس

علائم اولیه آپاندیس چیست؟

در حال معمولی، درد شکم از وسط شکم و در اطراف ناف شما شروع می شود. ممکن است این درد  برای چندین بار و چند ساعت ادامه داشته باشد و از بین برود.  در نهایت، درد تشدید میشود و حالت تهوع و استفراغ ایجاد می شود. چند ساعت بعد، حالت تهوع از بین می رود و درد به سمت راست پایین شکم، جایی که آپاندیس شما قرار دارد، منتقل میشود و همچنان بدتر می شود.

سایر علائم احتمالی آپاندیس چیست؟

علائم اضافی ممکن است، در برخی از افراد با علائم دیگری بروز پیدا کند، که شامل:

 • تب: افراد تا 40 درصد دچار تب می شوند. به این معنی است که سیستم ایمنی بدن شما در حال ضعیف شدن است. همچنین ممکن است به معنای افزایش التهاب یا گسترش عفونت باشد. تب با درجه پایین 100 درجه فارنهایت یا 38 درجه سانتیگراد در مورد آپاندیس اتفاق بیفتد.
 • ممکن است به طور کلی متوجه شوید احساس ناخوشایندی دارید. همچنین انرژی و انگیزه کافی نداشته باشید و مانند زمانی که مریض می شوید دوست داشته باشید در رختخواب بمانید.
 • ورم شکم: شکم شما ممکن دچار نفخ شود. این معمولا یک علامت پیشرفته است و نشان دهنده ی نفخ باشد.
 • ادرار مکرر: احساس می کنید مجبور هستید که دفعات بیشتر ادرار کنید و حتما باید به صورت فوری این کار را انجام دهید. این اتفاق زمانی می افتد که اعصاب متصل به مثانه، آپاندیس را تحریک کند.
 • فلج روده: زمانی که بدن جریان خون را از روده به آپاندیس هدایت می کند، روده ها می توانند به طور موقت از حرکت بایستند. برخی از افراد دچار یبوست می شوند و احساس می کنند نمی توانند گاز را دفع کنند. احتمال دارد این احساس را داشته باشید که حرکت روده علائم شمار را تسکین می دهد.
 • اسهال: برخی از افراد ممکن است روده های بیش فعال و مدفوع مکرر داشته باشند. این موضوع می تواند به این علت باشد که التهاب آپاندیس شما قسمت انتهایی روده را تحریک می کند.
 • از دست دادن اشتها: بسیاری از افراد مبتلا به آپاندیس کاهش میل به خوردن را تجربه می کنند.
 • تورم و حساسیت به لمس شکم: شکم ممکن است متورم شود و در لمس حساس شود.
 • افزایش تعداد گلبول های سفید: در آزمایش خون ممکن است افزایش تعداد گلبول های سفید را نشان دهد، که نشان دهنده عفونت یا التهاب در بدن است.

توجه به این نکته مهم است که این علائم همچنین می تواند ناشی از شرایط دیگر باشد، بنابراین در صورت مشکوک به آپاندیس، ضروری است که  برای تشخیص دقیق با یک پزشک صحبت کنید.

اپاندیسیت

پزشک چگونه علائم آپاندیس را بررسی می کند؟

اگر به آپاندیس مشکوک هستید، همیشه باید آن را یک پزشک معاینه کند. تعدادی از علائم وجود دارد که پزشک از آنها برای بررسی آپاندیس استفاده می کند. محل درد می تواند یک سرنخ مفید باشد، به خصوص اگر از اطراف ناف شما شروع شود، و سپس به شکل معمولی به سمت راست پایین شکم شما حرکت کند. اما برخی از افراد درد را در جای دیگری احساس می کنند که پزشک ممکن است به دنبال:

 • علامت مک بورنی، نقطه مک بورنی معمولی ترین محل آپاندیس است و حساسیت در آنجا اولین چیزی است که پزشک در معاینه فیزیکی بررسی می کند.
 • علامت بلومبرگ، فشار وارد شده به ناحیه درد هنگام رها شدن احساس بدتر می شود.
 • علامت پسواس، اگر آپاندیس شما به جای جلو، پشت روده بزرگ باشد، آپاندیس ممکن است عضله پسواس شما را تحریک کند. ممکن است متوجه شوید که باسن خود را خم می کنید تا عضله را کوتاه کنید، که درد را تسکین دهد. پزشک سعی می کند لگن راست شما را دراز کند یا آن را به سمت بیرون بچرخاند.

بیشتر بخوانید: سرطان اعضای داخل شکم

نتیجه گیری

علائم آپاندیس شامل مواردی چون تب، درد شکم، فلج روده، اسهال و تورم و حساسیت به لمس شکم باشد.

سوالات متداول

اشتراک گذاری مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آپاندیس
Picture of دکتر میترا معنوی
دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

خدمات دکتر میترا معنوی

لاپاراسکوپی

جراحی چاقی

سرطان معده

سرطان روده

رسانه های اجتماعی

دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی آمریکا
عضو انجمن بین المللی IFSO
عضو انجمن جراحان ایران