صفر تا صد جراحی آپاندیس + فیلم

3.2/5 - (20 امتیاز)

جراحی آپاندیس که به اسم آپاندکتومی شناخته شده است، برای برداشتن آپاندیس استفاده می شود. اگر آپاندیسیت دارید، به احتمال زیاد برای درمان آن نیاز به آپاندکتومی دارید. یعنی آپاندیس شما در جراحی برداشته خواهد شد. آپاندکتومی یک روش اورژانسی برای جلوگیری از عوارض خطرناک آپاندیسیت است. دو نوع جراحی آپاندیس وجود دارد لاپاراسکوپی و باز. جراح بهترین نوع را برای بیمار تعیین خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل تری در رابطه با جراحی آپاندیس در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

جراحی-آپاندیس

آپاندیس چیست؟

آپاندیس یک کیسه کوچک لوله ای شکل است که از پایین روده بزرگ مانند یک دم کوچک بیرون زده است. اندازه آن تقریباً به اندازه طول انگشت اشاره است و در سمت راست پایین شکم قرار دارد. (اگر آپاندیسیت داشته باشید، نقطه دردناک را به شدت احساس خواهید کرد.) دانشمندان عملکرد دقیق آپاندیس را نمی دانند. تئوری هایی وجود دارد – برای مثال، ممکن است جایی برای ذخیره برخی باکتری های مفید روده باشد. با این حال، هیچ کس هیچ عواقب جدی، از برداشتن آن مشاهده نکرده است. در زیر این متن ویدیویی در رابطه با جراحی آپاندیس آورده شده است.

جراحی آپاندیس چیست؟

آپاندکتومی یک روش جراحی برای برداشتن آپاندیس است. آپاندکتومی درمان آپاندیس ملتهب با روش جراحی است. از آنجایی که آپاندیس ملتهب پتانسیل پارگی دارد، آپاندیسیت یک وضعیت اورژانسی محسوب می شود. پارگی آپاندیس می تواند بسیار خطرناک باشد.

قبل از جراحی آپاندیس چه اتفاقی می افتد؟

اکثر آپاندکتومی ها ظرف 24 ساعت پس از تشخیص برنامه ریزی می شود تا جراحی شوند. تیم جراحی شما یک خط درمان را با آنتی بیوتیک آغاز می کنند. درمان آنتی بیوتیک با توجه به شدت بیماری یک تا هفت روز بعد از جراحی ادامه خواهد داشت.

تیم جراحی ممکن است نیاز به انجام برخی آزمایش های تشخیصی اضافی مانند آزمایش خون و اسکن تصویربرداری داشته باشد تا در مورد آپاندیس شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

در طول جراحی آپاندیس چه اتفاقی می افتد؟

در طول این روند، جواهرات خود را در آورده و لباس بیمارستان را می پوشید، سپس به اتاق عمل می روید، به پشت دراز می کشید و بیهوشی عمومی به شما تزریق می شود تا به خواب عمیقی بروید. همچنین برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی به شما یک شل کننده عضلانی داده می شود. یک لوله نازک از طریق دهان در گلوی شما قرار می گیرد تا راه هوایی خوبی داشته باشید و بر تنفس شما نظارت شود.  متخصص بیهوشی علائم حیاتی شما را به طور مداوم در طول جراحی کنترل می کند.

آپاندکتومی

بعد از جراحی آپاندیس چه اتفاقی می افتد؟

اگر آپاندکتومی بدون عارضه داشته باشید، ممکن است همان روز به خانه بروید. در حالی که بیهوشی هنوز از بین می رود، باید شخص دیگری شما را به خانه ببرد. اگر آپاندیس پارگی یا جراحی باز داشتید، ممکن است چند روز دیگر در بیمارستان بستری بمانید. شما همچنان به دریافت آنتی بیوتیک های خود ادامه می دهید تا زمانی که پزشک تشخیص دهد.

چه مدت طول میکشد تا پس از جراحی آپاندیس بهبود پیدا کنید؟

زمان بهبودی با توجه به این که آپاندیس و جراحی شما چقدر پیچیده بود و بدن شما چگونه به جراحی پاسخ می دهد متفاوت است. به طور کلی درد و عوارض جانبی باید در عرض چند روز تا حد زیادی کاهش یابد. همچنین امکان دارد چند روز تا چند هفته طول بکشد تا به فعالیت های عادی خود بازگردید. اکثر افراد در عرض شش هفته به طور کامل بهبود می یابند.

بیشتر بخوانید: جراحی لاپاراسکوپی زخم معده

مراقبت های بعد از برداشتن آپاندیس

بعد از درمان آپاندیس باید طبق گفته های پزشک از خود مراقبت کنید، برخی از این پیشنهادات مراقبتی عبارت اند از:

 • توصیه های غذایی که به شما داده می شود را دنبال کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست هر روز مقدار زیادی آب بخورید.
 • مطمئن باشید که استراحت کافی دارید، یک سبک زندگی سریع با رژیم غذایی ناکافی، بهبود شما را کند می کند.
 • از بلند کردم اجسام سنگین و بالا رفتن از پله خودداری کنید تا به عضلات خود فشار نیاورید.
 • پس از چند روز به آرامی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

چرا جراحی آپاندیسیت اورژانسی است؟

از آنجایی که آپاندیس بسیار کوچک است، به سرعت با التهاب متورم می شود و ترکیدن آن زیاد طول نمی کشد. ترکیدن آپاندیس می تواند عفونت را در سراسر حفره شکم پخش کند و منجر به پریتونیت(التهاب صفاق) شود. اگر عفونت به جریان خون شما سرایت کند، می تواند منجر به سپسیس شود. هم پریتونیت و هم سپسیس می توانند باعث بیماری جدی و حتی مرگ شوند. آپاندیس می تواند در عرض 36 ساعت پس از اولین علائم آپاندیسیت پاره شود، بنابراین زمانی که به دنبال درمان هستید، زمان بسیار حائز اهمیت است.

مشکلات مرتبط با آپاندیسیت

آپاندیسیت زمانی رخ می دهد که آپاندیس مسدود شده و به دلیل تهاجم باکتری های روده عفونی شود. آپاندیسیت به دلایل زیر اتفاق می افتد:

 • چسبندگی روده
 • یک جسم خارجی
 • تورم بافت لنفاوی به دلیل عفونت ویروسی
 • توده کوچک و سفتی مدفوع که باعث التهاب و عفونت می شود.

اگر آپاندیسیت درمان نشود، ممکن است باعث پارگی آپاندیس شود. اگر آپاندیس پاره شود، محتویات عفونی وارد حفره شکمی می شود. این می تواند باعث یک اورژانس پزشکی بسیار جدی تر شود که به نام پریتونیت شناخته می شود، در واقع التهاب غشاهای پوشیده دیواره شکم و اندام ها است.

جراحی آپاندیس

چرا آپاندیس برداشته می شود؟

در بیشتر موارد، آپاندکتومی ایمن ترین درمان برای آپاندیسیت در نظر گرفته می شود. چند استثنا وجود دارد – برای مثال، برخی از افراد ممکن است برای جراحی مناسب نباشند. اگر آپاندیسیت آن ها بدون عارضه باشد و زود تشخیص داده شود، ممکن است برخی افراد به آنتی بیوتیک ها به تنهایی پاسخ دهند. با این حال، این افراد در معرض خطر آپاندیسیت مکرر هستند. در نهایت، خطر پارگی بسیار بیشتر از خطر کم مرتبط با جراحی است. اگر آپاندیس شما آن قدر ملتهب است که پاره شود، بهتر است آن را بردارید.

جراحی برداشتن آپاندیس چقدر رایج است؟

آپاندکتومی به مدت 120 سال درمان استاندارد آپاندیسیت بوده است. در ایالات متحده، سالانه 300000 عمل آپاندیس انجام می شود.

آیا جراحی آپاندیس یک جراحی بزرگ و پیچیده محسوب می شود؟

نه همیشه. امروزه در ایالات متحده، جراحی آپاندکتومی لاپاراسکوپی بیشتر از آپاندکتومی باز رایج است. لاپاراسکوپی با استفاده از چندین برش ریز به جای یک برش بزرگتر، جایگزین کم تهاجم تر برای جراحی باز شکم می‌باشد. آپاندکتومی لاپاراسکوپی با درد کمتر و زمان بهبودی سریع‌تر همراه است.

آیا جراحی آپاندیس دردناک است؟

در طول جراحی، بیمار تحت بیهوشی عمومی خواهد بود. پس از آن، احتمالاً درد متوسطی را در محل جراحی احساس خواهد کرد. این عارضه باید ظرف چند روز بهبود یابد. جراح می‌تواند داروهای مسکن مناسب را برای کمک به کاهش درد بیمار در طول دوره بهبودی تجویز کند.

انواع جراحی آپاندیس

جراحی آپاندیس به وسیله لاپاراسکوپی

برای آپاندکتومی لاپاراسکوپی، جراح با یک برش کوچک در نزدیکی ناف و وارد کردن پورت کوچک در آن، و از طریق آن یک لوله کوچک به نام کانولا را وارد می کنند. کانولا برای باد کردن حفره شکم با گاز دی اکسید کربن استفاده می شود. این امر فضای بیشتری را برای عمل ایجاد می کند و به حفره شکمی و محتویات آن اجازه می دهد تا در تصاویر عکاسی با وضوح بیشتری نشان داده شوند.

پس از آن، آنها کانولا را برمی دارند و یک لاپاروسکوپ – یک لوله بلند و نازک با نور کوچک و دوربین با وضوح بالا متصل می کنند. دوربین جراحی را روی یک صفحه ویدیویی نمایش می دهد و به جراح اجازه می دهد تا آپاندیس را پیدا کند. گاهی اوقات، لاپاراسکوپ ممکن است عوارضی را نشان دهد که مورد انتظار نبوده و ممکن است یک جراحی لاپاراسکوپی برای درمان آن به جراحی باز تبدیل شود.

جراحی آپاندیس باز

برای جراحی آپاندیس باز، جراح یک برش بزرگتر در قسمت پایین و سمت راست شکم ایجاد می کند. آنها حفره شکمی را باز می کنند و عضلات شکم را جدا کرده تا آپاندیس زیر آن را پیدا کنند. اگر آپاندیس پاره شده باشد، ممکن است آبسه یا مایعی در حفره شکم وجود داشته باشد تا قبل از انجام آپاندکتومی تخلیه شود. سپس حفره شکمی را با محلول نمکی شستشو می دهند.

عوارض جانبی برداشتن آپاندیس چیست؟

ممکن است در چند روز آینده برخی از عوارض جراحی را تجربه کنید. عوارض جانبی رایج عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • یبوست
 • نفخ شکم

این عوارض در طی چند هفته آینده پس از جراحی کاهش خواهد یافت.

عوارض احتمالی جراحی آپاندیس چیست؟

عوارض آن نادر است، برخی از آنها عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • انسداد روده
 • آسیب به اندام های مجاور

بایدها و نبایدهایی که بعد از جراحی آپاندیس باید رعایت شود چیست؟

در حالی که در خانه در حال نقاهت هستید، این دستورالعمل ها را رعایت کنید:

 • برای جلوگیری از عفونت، محل زخم خود را تمیز و خشک نگه دارید.
 • تا زمانی که روده شما بتواند غذاهای جامد بیشتری را تحمل کند، غذاهای نرم بخورید.
 • فعالیت بدنی خود را محدود کنید. اگر جراحی باز انجام داده اید، ممکن است بعد از ایستادن طولانی مدت، عضلات شکم شما درد بگیرند.
 • عضلات شکم خود را فشار ندهید.
 • داروهایی را مصرف کنید که پزشک شما آنها را تایید کرده است، چرا که برخی از داروهای مسکن ممکن است باعث خونریزی را تشدید کنند.
 • از بالا رفتن از پله و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • کاملا بی تحرک نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون و بهبود وضعیت سیستم گوارشی خود، هر چند وقت یکبار بلند شوید و راه بروید.

 چه زمانی با دکتر تماس بگیریم؟

به طور کلی، شما باید یک قرار ملاقات بعدی در عرض دو یا سه هفته پس از جراحی با پزشک خود تعیین کنید. در صورت مشاهده این علائم با پزشک در تماس باشید:

 • قرمزی یا تورم در محل برش
 • تب
 • گرفتگی معده
 • از دست دادن اشتها

بیشتر بخوانید: بهترین جراح لاپاراسکوپی در شریعتی

نتیجه گیری

هیچ کسی تمایلی به جراحی شکم ندارد. اما اگر به آپاندیسیت مبتلا شده اید، به تسکین سریع نیاز دارید. آپاندکتومی مطمئن ترین روش است که برای درمان آپاندیس است. همچنین برای جلوگیری از عود شدن آن و گسترش عفونت، که می تواند فاجعه بار باشد.

سوالات متداول

اشتراک گذاری مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عمل-آپاندیس
Picture of دکتر میترا معنوی
دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

خدمات دکتر میترا معنوی

لاپاراسکوپی

جراحی چاقی

سرطان معده

سرطان روده

رسانه های اجتماعی

دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی آمریکا
عضو انجمن بین المللی IFSO
عضو انجمن جراحان ایران