درمان سلولیت با اثر صاف کنندگی

Rate this post

ظاهر چال دار و نامنظم پوست که به عنوان “سلولیت” شناخته می شود، می تواند برای بیمارانی که سخت تلاش می کنند تا بدنی باریک و صاف داشته باشند، خسته کننده باشد. به لطف پیشرفت‌های اخیر فناوری، جراحان زیبایی اکنون می‌توانند از طریق درمان‌های کم تهاجمی، سلولیت را کاهش دهند.

سلولیت به چه معناست؟

اصطلاح سلولیت در واقع گودی، امواج، برآمدگی و سخت شدن سطح پوست روی باسن و ران‌ها را توصیف می‌کند که به الگوی توپ گلف یا حتی پوست پرتقال معروف است.

زنان تقریباً به طور انحصاری تحت تأثیر این پدیده بصری قرار می گیرند. ایجاد سلولیت دلایل آناتومیکی دارد، به طوری که می توان گفت  پوست و همچنین بافت همبند و چربی مردان و زنان ساختار متفاوتی دارد و بنابراین با نیازهای مختلف سازگار است.

 پوست پوشاننده در زنان بسیار نازک تر از مردان است. از آنجایی که بافت همبند زنان ذاتاً خاصیت ارتجاعی دارد، در اثر فشار محفظه های چربی فشرده می شود.

علاوه بر این، نوارهای عمود بر بافت همبند در اثر فشار مداوم چربی ضخیم و کوتاه می‌شوند و این باعث می‌شود پوست به سمت داخل کشیده شود و در نتیجه گودی‌های عمیق یا در اصطلاح سوراخ، روی سطح پوست ایجاد می‌شود.

با بالا رفتن سن یا در صورت نوسانات شدید وزن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و “بسیار بزرگ” و افتاده به نظر می رسد. به ندرت این حالت به صورت امواج ریز یا در چین و چروک های قابل مشاهده ظاهر می شود.

چه چیزی باعث سلولیت می شود؟

سلولیت زمانی شکل می‌گیرد که نوارهای فیبری به نام سپتا ، که پوست را به فاسیای عضلانی زیرین متصل می‌کنند، به‌طور نامنظم سفت می‌شوند،در نتیجه  روی پوست به سمت پایین کشیده می‌شوند و یا شروع به شکستن می‌کنند. که این امر به لایه طبیعی چربی زیر پوست اجازه می‌دهند به سمت بالا فشار بیاورند. در نهایت این روند منجر به ظاهر چروکیده یا سلولیت می شود.

چه چیزی باعث سلولیت می شود

تخمین زده می شود که 85 تا 90 درصد از زنان بالغ به طور معمول در ناحیه شکم، باسن و ران ها سلولیت دارند. روند پیری می تواند ظاهر سلولیت را بدتر کند، زیرا پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و کمتر قادر به مقاومت در برابر تنش نامنظم ایجاد شده توسط نوارهای فیبری است. در حالی که افراد دارای اضافه وزن تمایل بیشتری به سلولیت دارند، حتی در زنان بسیار لاغر نیز شایع است و کاهش وزن به ندرت باعث از بین رفتن سلولیت می شود.

عواملی که می تواند باعث تشدید شود

سلولیت به طور قاطع ربطی به چاقی ندارد چرا که استعداد ژنتیکی نقش مهمی در ایجاد این عارضه در زنان دارد. اگر بافت همبند آنها از بدو تولد خاصیت ارتجاعی داشته باشد، حتی زنان بسیار لاغر نیز می توانند بر روی پوست ران ها و باسن خود فرورفتگی پیدا کنند.

عوامل خطر سلولیت

بیشتر بخوانید => لاپاراسکوپی چیست و چه اهمیتی دارد؟

هورمون جنسی زنانه استروژن نیز نقش مهمی ایفا می کند. این باعث افزایش احتباس چربی یا آب می شود که معمولاً می تواند گودی را افزایش دهد.

لازم به ذکر است که اغلب، سبک زندگی فردی عامل شدت بالای سلولیت است. اگر زنی ورزش کمی انجام دهد و یا در معرض اضافه وزن  باشد، ممکن است در معرض ابتلا به این عارضه باشد. علاوه بر این، تغییرات عمده در وزن می تواند ظهور آن را بیشتر کند.

به طور کلی  سلولیت بیانگر بیماری نیست  بنابراین نمی توان این عارضه را امری خطرناک محسوب نمود، با این حال توسط بسیاری از زنان به عنوان یک مشکل مختل کننده زیبایی در نظر گرفته می شود.

راه های درمانی

سلولیت یک مشکل بسیار رایج است که در گذشته درمان آن بسیار دشوار بوده است. به لطف فناوری‌های جدید غیرجراحی، جراحان زیبایی اکنون می‌توانند به طور مؤثرتری به علل ساختاری سلولیت رسیدگی کنند و به کاهش فرورفتگی‌های مشخصه کمک کرده و بافتی نرم‌تر و سفت‌تر به پوست آسیب‌دیده از سلولیت بازگردانند.

چندین روش درمانی برای رفع سلولیت وجود دارد که در ادامه این موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • لیپوساکشن با کمک لیزر
 • لیپواسکالپتینگ
 • انتقال امواج صوتی
 • لیزر درمانی،
 • کربوکسی تراپی
 • اندرمولوژی
 • رادیوتراپی
 • سابسیژن، قرار دادن یک سوزن زیر پوست برای شکستن بافت همبند

بیشتر بخوانید => چربی احشایی چیست و چرا مهم است؟

آیا من کاندید خوبی برای کاهش سلولیت هستم؟

در حالی که وجود سلولیت در زنان شایع‌تر از عدم وجود آن است، ظاهر چال‌دار و نامنظم آن برای بسیاری از زنان آزاردهنده است. اگر از وجود سلولیت در بدن خود ناراضی هستید، کاهش سلولیت می تواند به شما کمک کند تا نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. به طور کلی، درمان سلولیت در موارد زیر مؤثرتر خواهد بود:

 • شما از تأثیر سلولیت بر ظاهر خود ناراحت هستید و می خواهید آن را کاهش دهید
 • از وزن فعلی بدن خود راضی هستید و به طور قابل توجهی اضافه وزن ندارید
 • شما از سلامت کلی خوبی برخوردار هستید
 • انتظارات واقع بینانه ای دارید  چرا که درمان های کاهش سلولیت می توانند گودی را کاهش دهند، اما به طور کامل آن را از بین نمی برند

بهترین جراح لاپاراسکوپی

اشتراک گذاری مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلولیت
Picture of دکتر میترا معنوی
دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

خدمات دکتر میترا معنوی

لاپاراسکوپی

جراحی چاقی

سرطان معده

سرطان روده

رسانه های اجتماعی

دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی آمریکا
عضو انجمن بین المللی IFSO
عضو انجمن جراحان ایران