ایجاد درد مفاصل با افزایش وزن

Rate this post

آیا می دانستید که هر 2 کیلوگرم وزن اضافی، فشار روی مفاصل شما را 10 کیلوپگرم افزایش می دهد و سبب درد مفاصل با افزایش وزن می شود؟ بسیاری از بیماران که دارای اضافه وزن هستند برای درمان زانو درد مراجعه می کنند، البته این تنها مفصلی نیست که در هنگام اضافه وزن تحت تاثیر قرار می گیرد. اضافه وزن همچنین باسن، مچ پا و سایر مفاصل تحمل کننده وزن را تحت فشار قرار می دهد.

ایجاد ارتروز با افزایش وزن

اضافه وزن می تواند استئوآرتریت را بدتر کند و علاوه بر ایجاد درد مفاصل با افزایش وزن، خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

استئوآرتریت (QA) همیشه شایع ترین نوع آرتریت بوده است، اما امروزه میزان آن بیشتر از همیشه است. طبق گفته بهترین جراح چاقی این مشکلات همزمان با افزایش چاقی افزایش یافته می یابند. به طور کلی افزایش شیوع OA مستقیماً به افزایش چاقی نسبت داده می شود.

ایجاد ارتروز با افزایش وزن

تنها 4 کیلوگرم اضافه وزن،7 تا 23 کیلوگرم فشار اضافی بر زانوهای شما وارد می کند. این امر احتمال ابتلا به استئوآرتریت (OA) یا بدتر شدن بیماری را در صورت ابتلا به آن افزایش می‌دهد.  چربی اضافی همچنین باعث تسریع تخریب غضروف می شود.

التهاب و OA

چربی از نظر شیمیایی فعال است و به طور مداوم پروتئین های ایجاد کننده التهاب را آزاد می کند.  این پروتئین‌ها در تمام بدن شما حرکت می‌کنند و آن را در همه جا، از جمله در مفاصل، کمی ملتهب می‌کنند. در نتیجه  التهاب مداوم و کم درجه احتمال ابتلا به OA را در مفاصل شما افزایش می دهد و مفاصلی که با وزن بارگذاری نمی شوند به همان اندازه آسیب پذیر هستند.

اضافه وزن و فشار به زانو

تحمل وزن بالا برای مفاصل سخت است که سبب ایجاد درد مفاصل با افزایش وزن می شود. هرچه وزن شما بیشتر باشد، مفاصل شما بیشتر تحت فشار و آسیب قرار می گیرند. به عنوان مثال، زانوی افراد با وزن سالم با هر قدم حدود 1 کیلوگرم نیرو جذب می کند. حال اگر  استئوآرتریت  با ناهماهنگی مفصلی داشته باشید، زانوهای شما حتی بیشتر ضربه می خورند. به طور مثال وقتی از پله ها بالا و پایین می روید یا برای برداشتن چیزی چمباتمه می زنید، فشار به طور چشمگیری افزایش می یابد.

یک عمر حرکت می تواند آسیب زا باشد، به خصوص زمانی که اضافه وزن دارید.

چاقی و آرتروز دست

با این حال که شما روی دستان خود راه نمی‌روید، اما اضافه وزن ممکن است سبب ایجاد درد مفاصل دست با افزایش وزن شود. علت این مشکل گروهی از پروتئین ها است که سلول های چربی تولید می کنند و در بدن شما آزاد می کنند و باعث التهاب می شوند. چربی علاوه بر فشار بیش از حدی که به مفاصل شما وارد می کند، التهاب ایجاد می کند.

آرتروز دست در بین افراد چاق دو برابر بیشتر از افراد لاغر شایع است. همچنین چاق بودن این احتمال را افزایش می دهد که هنگامی که OA در یک مفصل دارید، آن را در جای دیگر ایجاد کنید. برای مثال، افراد چاق مبتلا به OA در یک زانو ، پنج برابر بیشتر از افراد با وزن سالم در زانو دیگر دچار استئوآرتریت می‌شوند.

چربی اضافی یک بار مکانیکی بر غضروف و استخوان وارد می کند که این ساختارها را فعال می کند، به این معنا که بار اضافه باعث آزاد شدن مواد شیمیایی حتی بیشتر می شود که باعث تخریب مفصل می شود.

سایر مشکلات سلامتی

آسیب ناشی از چاقی در OA محدود به مفاصل نیست. چاقی و OA با بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و افسردگی مرتبط است. بیشتر این افزایش خطر ناشی از التهاب در سراسر بدن است که منجر به سندرم متابولیک که گروهی از شرایط که شامل فشار خون بالا، قند خون بالا، سطوح غیرطبیعی کلسترول و چربی اضافی در اطراف کمر است، می شود. احتمال ابتلا به سندرم متابولیک در افراد چاق مبتلا به OA تقریباً سه برابر بیشتر از افراد در با وزن متعادل است.

همان پروتئین های التهابی مرتبط با چربی که سبب ابتلا به QA می شود، در همه این اختلالات نقش دارند. ورزش  یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از مشکلات قلبی و قند خون است، اما بسیاری از افراد مبتلا به OA، به خصوص اگر چاق باشند، از انجام فعالیت صربف نظر می کنند.  

ترکیبی از التهاب و عدم ورزش چرخه ای از افزایش وزن، ناتوانی، افسردگی و سلامت ضعیف ایجاد می کند.

فواید کاهش وزن

خبر خوب این است که بیشتر یا همه این مشکلات را می توان با کاهش چند کیلوگرمی وزن برطرف کرد. از دست دادن تنها 10 درصد از وزن بدن می تواند درد آرتریت را به نصف کاهش دهد. به طوری که از دست دادن 20 درصد وزن می تواند درد آرتریت را تا 25 درصد یا بیشتر کاهش دهد. همچنین ممکن است پیشرفت بیماری را کند یا حتی متوقف کند. کاهش وزن سالم همچنین می تواند علاوه بر کاهش فشار خون، خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را کاهش دهد. 

چگونه وزن خود را کاهش دهیم؟

وزن خود را ارزیابی کنید و به همه افراد دارای اضافه وزن و چاقی توصیه کنید که وزن خود را کاهش دهند. با تاکید بر ارتباط بین کاهش وزن، ورزش و بهبود درد مفاصل، تغییرات در خوردن، رفتار و فعالیت بدنی که برای کاهش وزن را در نظر بگیرید.

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای تسهیل شیوه های ایمن و موثر مدیریت وزن در بیماران مبتلا به آرتریت انجام داد.  میزان توصیه شده کاهش وزن 500 گرم تا 1 کیلو گرم در هفته است. استراتژی های موفق برای کاهش وزن شامل کاهش کالری، افزایش فعالیت بدنی و رفتار درمانی است که برای بهبود عادات غذا خوردن و فعالیت بدنی طراحی شده است.

روش های کاهش چربی

انواع روش جراحی های چاقی مانند اسلیو معده، بالون معده و… یکی دیگر از راه های کاهش وزن است که میتوان ان را در نظر گرفت. این گونه جراحی ها با کاهش وزن عوارض و اختلالات ناشی از افزایش مانند دیابت، QA و… را کاهش می دهد.

کلام آخر

اضافه وزن یا چاقی اثرات OA را ناتوان‌کننده‌تر می‌کند. در مقایسه با افراد با وزن سالم مبتلا به استئوآرتریت، افراد چاق مبتلا به OA داروهای بیشتری مصرف می‌کنند، آهسته‌تر راه می‌روند، فعالیت بدنی کمتری دارند و بیشتر در معرض خطر ناتوان شدن هستند.

افرادی که اضافه وزن دارند، نسبت به افراد با وزن سالم، کاهش فیزیکی بیشتری و نسبت به افراد چاق کاهش فیزیکی کمتر دارند. این بدان معنی است که کاهش وزن ممکن است به شما کمک کند تا عملکرد روزانه خود را حفظ کنید.

استئوآرتریت با اضافه وزن سریعتر بدتر می شود و در افراد چاق نسبت به افرادی که وزن کمتری دارند شدیدتر است. افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، بیشتر به تعویض مفصل ران یا زانو نیاز دارند . آنها همچنین معمولاً پس از جراحی دارای عوارض بیشتر و نتایج ضعیف تری هستند. به طور کلی می توان گفت درد مفاصل با افزایش وزن از شایع ترین عوارض وزن بالا است.

اشتراک گذاری مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درد مفاصل با افزایش وزن
Picture of دکتر میترا معنوی
دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

خدمات دکتر میترا معنوی

لاپاراسکوپی

جراحی چاقی

سرطان معده

سرطان روده

رسانه های اجتماعی

دکتر میترا معنوی

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاروسکوپی پیشرفته و چاقی

عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی آمریکا
عضو انجمن بین المللی IFSO
عضو انجمن جراحان ایران